Rozhledna Sendraž

Chcete mít jako na dlani Javoří hory, Krkonoše, Dobrošov, Orlické hory, Zvičinu, vodní nádrž Rozkoš, Ještěd či Kunětickou horu? Vyjděte si na kopec Varta u Sendraže a vystoupejte na rozhlednu.

Kov nahradil dřevo

Rozhledna Sendráž

Současná rozhledna, ležící 5 kilometrů východně od Nového Města nad Metují v nadmořské výšce 618 m, stojí na místě původní dřevěné stavby, která tu byla vybudována na přelomu 19. a 20. století. Bývala oblíbeným místem pro možnost bohatých výhledů do kraje, avšak podlehla povětrnostním vlivům a zubu času. V padesátých letech 20. století byla proto vzhledem k neutěšenému stavu zbořena. Rozhledna na kovové konstrukci byla vybudována jako součást víceúčelové věže v roce 2007 společností Vodafone Czech Republic a. s. a o dva roky byla zpřístupněna veřejnosti. Její celková výška je 50 metrů a k vyhlídkové plošině ve výšce 23,8 m vystoupáte za nádhernými rozhledy po krajině po 145 schodech. Areál rozhledny je střežen za pomoci bezpečnostní kamery.Fotogalerie

 

Kudy se vydat na Sendraž?

Cesta dlouhá asi půl kilometru z obce Sendraž k rozhledně vede po modré TZ. V hospodě u Svatého Floriána se pak můžete nejen občerstvit, ale získat i razítko rozhledny. Po návštěvě této vyhlídkové věže si můžete udělat výlet okolím a prohlédnout si třeba Jiráskův park, Klosovu vyhlídku, pěknou obec Jestřebí či se vydat podél Libchyňského potoka na Pavlátovu louku, oblíbené místo pro pořádání dětských táborů a rekreací.

 

Otevírací doba

  • rozhledna je volně přístupná
  • v zimním období, při silném větru a bouřce je rozhledna uzavřena