Pěchotní srub N-S 72 Můstek

Velitelský pěchotní srub Můstek je jedním z nejvyhledávanějších objektů svého druhu. Velitelský srub Můstek své jméno získal údajně podle nedalekého dřevěného skokanského můstku.

Umístění na nejvyšší kótě

Oboustranný objekt o kubatuře 3100 m3 betonu byl vybudován ve IV. stupni odolnosti na nejvyšší kótě v okolí. Vzhledem k umístění bylo pro něj počítáno s dělostřeleckým pozorovacím zvonem, kterého se ale tak, jako mnohé podobné objekty, nikdy nedočkal.Pozůstatek tajné zbraně Třetí říše

Za okupace objekt přišel nejprve o ocelové střílny. V roce 1943 se při cvičení stal cílem postřelování speciálními střelami Röchling, které patřily k tajným zbraním Třetí říše. Tyto střely dokázaly přímým zásahem prorazit sílu 3,5 m pevnostního železobetonu, nebo několik desítek metrů nadloží a zasáhnout pevnostní prostory pod zemí.  Cvičení proběhlo za přísně utajovaných opatření a o jaké střely šlo, zjistilo se až v roce 1993. Zbytek jednoho Röchlingu je dodnes k vidění zaseknutý v týlové stěně srubu. Můstek je důležitou součástí Muzea československého opevnění.

 

Fotogalerie

 

Jak se nejlépe dostat ke srubu Můstek?

Pevnostní sruby dělostřelecké tvrze Dobrošov jsou nejsnáze dosažitelné autem z Náchoda nebo České Černé. Na malém parkovišti poblíž pevnosti cesta autem končí, odkud ještě nevelký kousek cesty pokračujete po svých. Vydat je možné se i náročnější pěší cestou z Náchoda-Bělovsi.