Historie pevnosti Dobrošov

 

Pevnost Dobrošov se začala stavět v souvislosti s 2. světovou válkou a rozpínavostí Německa. Průzkum terénu se provedl v zimě 1935 a definitivní rozhodnutí o rozmístění objektů padlo v srpnu 1936. Po výběrovém řízení v květnu 1937 se do stavby pustila pražská firna Kapsa a Müller. První stavební den je uváděn - 13. září 1937.  Do září 1938 byly postaveny všechny sruby podúseku, stály tu tři objekty – N-D-S 72, 73 a 75.  Byly tu podzemní sklady a chodby. Podzemí bylo takřka z půlky vybetonováno. Nechyběly šachty v podzemních místnostech a odvodňovací štola. 

 

Po Mnichovské dohodě se opevnění ujali Němci. Během okupace na Dobrošově probíhaly přísně tajné zkoušky střely Röchling. Během protektorátu byla po 15.3. 1939 pevnost zavřena a po roce 1945 zůstala opuštěna až do šedesátých let. Došlo k odtajnění a v roce 1968 byla část uvolněna pro potřeby muzea. První hosté se sem podívali 1. května 1969 a možnosti prohlídky se postupem času rozšiřovaly. 


Nedostavěné zůstaly N-D-S 74 Maliňák, dělostřelecká otočná věž, N-D-S 76 Amerika, dělostřelecký srub, N-D-S 77 Kaplička, minometná otočná věž a N-D-S 77a Portál, vchodový objekt. V současnosti si lze prohlédnout postavený N-D-S 72 Můstek, pěchotní srub – byl poničen střelami Röchling, N-D-S 73 Jeřáb, pěchotní srub a N-D-S 75 Zelený, dělostřelecký srub. Dělostřelecký srub N-D-S 75 Zelený měl patřit mezi největší objekty v pevnosti. Hlavní výzbrojí byly tři střílny pro houfnice. Stropy měly mít dva pancéřové zvony se střílnami určené pro lehké kulomety, další kulomet měl postřelovat ochranný příkop mezi střílnami. Srub má dvě patra a podzemí, vše je spojen schodištěm a najdete tady šachtu pro dva nákladní výtahy. Pěchotní srub N-D-S 72 Můstek byl postaven na nejvyšším zdejším bodě – 619 m n.m. Dalo se odtud dobře pozorovat a měl tu být pozorovací zvon. Objekt nebyl ale úplně dokončen.

Další informace o pevnosti Dobrošov, jak se k němu dostanete, kolik zaplatíte za vstupné a kontaktní údaje, naleznete na úvodní stránce.